Pozemky budou dražší

Z rozhodnutí vlády budou pozemky prodávané od ledna 2016 zatížené daní z přidané hodnoty. Fakticky dojde ke skokovému zdražení pozemků o 21%. Stihnout koupit pozemek v roce 2015 má proto velký smysl.

Pozemky budou dražší

Snad každá vláda se v naši krásné zemi před zvolením zaštiťuje podporou mladých rodin a kvalitního bydlení. A snad každá vláda naše očekávání nakonec zklamala. Nebudeme tomu bohužel jinak ani u současné vlády premiéra Sobotky a ministra financí Babiše. Také tentokrát se místo podpory dočkáme výrazného zdražení nákupů pozemků. K pozemkům bude nově od roku 2016 uplatňována 21% DPH.

Snaha státu profitovat na mladých rodinách řešící bydlení tím, že dojde ke zdanění nákupu pozemku, není úplně nová. Tato pochází stálým vývojem a bohužel stále k horšímu. Nejprve byly pozemky pro bydlení zcela vyjmuty z placení daně z přidané hodnoty. Později stát požadoval zaplacení daně pod zastavěnou částí pozemku a zahrady nechal bez daně. Od roku 2016 se dostáváme do situace, kdy stačí, aby na pozemku bylo cokoliv postaveno, či aby se k pozemku vázalo nějaký typ správního řízení, například územní rozhodnutí a pozemek tak automaticky bude spadat pod povinnost zaplatit DPH. Tím, že se stavbou rozumí i jen sítě k pozemku přivedené, budou pod novou sazbu DPH spadat naprostá většina pozemků.

Od ledna 2016 dojde ke zvýšení cen většiny pozemků o 21%. Je politicky nepopulární slibovat podporu mladým rodinám a pak jim zavedením daně zhoršit přístup k vlastnímu bydlení. Aby se této pachuti vláda vyhnula, nemluví o nové dani, ale pouze o zpřesnění původního zákonu. Je však jedno, zda tento krok nazveme novým zákonem či zpřesněním. Zůstává skutečnost, kdy dnes pozemek pro klienta koupím za 800.000,-Kč od ledna 2016 budu stejný kupovat za 968.000,-Kč. A tak si opravdu podporu bydlení mladým rodinám nepředstavujeme.

Jak je v Česku časté, také tento návrh zákona má své značné slabiny. Zkoumáme tyto nedokonalosti a zvažujeme, jak těchto využít ve prospěch klientů. Bude nutné počkat na konečnou verzi, ve které bude zákon přijatý. U maximálního počtu klientů se budeme snažit této komplikaci předejít a pozemky koupit ještě v letošním roce. Každý, kdo v nejbližších letech zvažuje stavbu domu a má možnost koupit pozemek v roce 2015, neměl by toto rozhodnutí příliš odkládat.

Informace uvedené v tomto bulletinu jsou platné ke dni 18.3.2015.
Aktualizováno: 16.3.2015 zpět

http://financovani-rodinneho-domu.ekonomickestavby.com/bulletin1503_52.cz/pozemky-budou-drazsi.htm
Tento článek je součástí pravidelného bulletinu společnosti Ekonomické stavby, který vydáváme ve spolupráci s odborníky. Pokud se vám článek líbil a chtěli byste pravidelně dostávat ucelené informace formou bulletinu, zaregistrujte se k odběru zde.