Správný čas

Mimořádně příznivé okolnosti rozběhly výstavbu rodinných domů na plné obrátky. V roce 2014 objednalo svůj dům v Ekonomických stavbách rekordní množství rodin. Podmínky jsou mimořádně příznivé a hypotéky extrémně levné.

Správný čas

Levná hypotéka snižuje splátku za dům o třetinu. Splácet vlastní majetek se tak stává podstatně výhodnější než platit nájem.

Stavebnictví byl obor nejvíce stagnující v posledních pěti letech. Tato stagnace zakonzervovala velmi příznivé ceny materiálů i práce. Rodinný dům je tak dnes možné pořídit za dobrou podhodnocenou cenu. Ve spojení s levnou hypotékou nastala konstelace, která je snem každého investora, toužícího po vlastním domě.

Bohužel není vše jen růžové. Evropská unie začala hon na 100% hypotéky. Také ČNB (Česká národní banka) zvažuje, jak 100% hypotéky v Česku zcela zrušit. Hypotéka se od roku 2016 má stát službou pro movité a méně dostupnou mladým lidem. Rozčarování nám také přineslo rozhodnutí vlády od roku 2016 zvýšit DPH při nákupu pozemků. V dalších letech je tedy zřejmé, že dojde k zhoršení některých podmínek k financování rodinných domů.

Ceny staveb mírně vzrostou, hypotéky mírně zdraží, budeme se potýkat s vyšším DPH u pozemků a budeme muset překonat snahu státu odepřít hypotéky mladým lidem formou 100% hypotéky. I přes tyto změny bude příznivé období pro stavu domu trvat ještě řadu let. Zároveň je však velmi pravděpodobné, že tím úplně nejlepším rokem pro stavbu domu bude rok 2015. V tomto roce kulminují příznivé podmínky levných staveb a nízkých úroků. A ještě se neprojeví připravovaná zhoršení pro rok 2016.

Informace uvedené v tomto bulletinu jsou platné ke dni 18.3.2015.
Aktualizováno: 16.3.2015 zpět

http://financovani-rodinneho-domu.ekonomickestavby.com/bulletin1503_52.cz/spravny-cas.htm
Tento článek je součástí pravidelného bulletinu společnosti Ekonomické stavby, který vydáváme ve spolupráci s odborníky. Pokud se vám článek líbil a chtěli byste pravidelně dostávat ucelené informace formou bulletinu, zaregistrujte se k odběru zde.